Urazy stawu kolanowego to często spotykane problemy ortopedyczne u osób zarówno młodszych jak starszych. Pacjent, który boryka się z problemami stawu kolanowego, powinien zaopatrzyć się w stabilizator. Dzięki temu łatwiej będzie mu przejść przez okres regeneracji, poruszać się i funkcjonować. Dobrze dobrany stabilizator na kolano odciąży i zabezpieczy staw, dzięki czemu będzie się on znajdował w odpowiedniej pozycji.
Rodzaje stabilizatorów na kolano
Orteza na kolano może występować w dwóch wersjach: może być sztywna, czyli tzw. twardy stabilizator na kolano, oraz miękka, czyli elastyczna. Zarówno pierwszy i drugi rodzaj sprawdzi się, jeżeli zostanie odpowiednio dobrany do potrzeb pacjenta. Stabilizator na kolano typu twardego występuje zazwyczaj w dwóch wersjach, na prawe oraz lewe kolano, a także w różnych rozmiarach. Wykonany jest w twardych materiałów, często z dodatkiem metali, posiada również paski umożliwiające dokładne dopasowanie do ciała. Innym rodzajem jest stabilizator na kolano miękki, najczęściej w formie opaski elastycznej bądź ściągacza nakładanego na staw kolanowy.
Kiedy wybrać twardy stabilizator na kolano, a kiedy miękki?
Orteza na kolano sztywna, tzw. twarda, zalecana jest głównie przy ciężkich urazach oraz po ingerencji chirurgicznej, a także w okresie rehabilitacji. Doskonale zabezpiecza kolano przed przemieszczaniem, co jest szczególnie istotne przy regeneracji poszczególnych tkanek. Niektóre umożliwiają regulowanie kąta zginania kolana, co jest istotne po zabiegach. Miękki stabilizator na kolano sprawdzi się w przypadku występowania przeciążenia stawu, kiedy potrzeba odciążyć kolano, oraz aby zabezpieczyć je przed ewentualnym urazem. Ten rodzaj ortezy na kolano nie ogranicza w żaden sposób ruchomości całego stawu, ma za zadanie podtrzymywać i wspomagać jedynie pracę mięśni i więzadeł.