Nauka wykorzystuje różne właściwości substancji i materiałów, jak również ich wzajemne oddziaływania do różnego rodzaju pomiarów. Współczynnik załamania światła jest jedną z wielkości, która jest powszechnie stosowana w pomiarach właściwości cieczy.
Pomiary mieszania się substancji ciekłych
Pomiar zmiany współczynnika załamania światła dwóch mieszających się substancji jest nam w stanie powiedzieć o tym, jak szybko mieszają się substancje. Innymi słowy, każda substancja ma inny współczynnik załamania światła, ich jednorodna mieszanina również inny, a podczas mieszania, zachodzi zmiana, którą możemy mierzyć.
Refraktometr
Pomiar współczynnika załamania światła znajduje zastosowanie na przykład w przemyśle. Dzięki prostemu urządzeniu optycznemu, który nazywamy refraktometrem, możemy szybko, bezproblemowo i z dość dużą dokładnością mierzyć stężenie wielu substancji w roztworach technologicznych.
Refraktometr z tego sklepu pokazuje nam, jaki jest współczynnik załamania światła, ale jest to metoda porównawcza, więc potrzebujemy do prawidłowej interpretacji wyników tabeli, w której pokazana jest zależność współczynnika załamania światła od stężenia. Te pomiary musi wykonać producent środka chemicznego, jeśli dany środek nie ma już skatalogowanych danych.
Zalety refraktometru
Stosowanie refraktometru ma sporo zalet. Do najważniejszych można zaliczyć dość dobrą dokładność pomiarów. W skali przemysłowej jest to dokładność zazwyczaj wystarczająca. Inne atutu to niska cena urządzenia, mała awaryjność i prosta budowa.