Palniki gazowe są jednym ze specjalistycznych sprzętów, które znalazły zastosowanie w różnych rodzajach laboratoriów, od przemysłowych do chemicznych. Wytwarzają wysokie temperatury poprzez spalanie gazu a paliwem do nich może być gaz ziemny lub LPG (propan-butan). Rodzaj paliwa zastosowanego w palnikach gazowych do laboratoriów zależy od szerokości dyszy w tym sprzęcie. Do wąskich stosuje się mieszankę LPG, a do szerszych gaz ziemny. Istnieją także palniki uniwersalne, w których dysze są wymienne.
Jak działa palnik gazowy do laboratorium?
Gaz podczas spalania wydziela podwyższone ciśnienie, które zapobiega cofaniu się ognia do samego źródła zasilania oraz zwiększa się ergonomia użytku palnika dzięki zwiększonej temperaturze spalin. Dlatego palniki do laboratorium najczęściej są napędzane właśnie tym paliwem. Wykorzystywane są do procesów sterylizacyjnych, spalania lub ogrzewania oraz do pracy w komorach laminarnych.
Jakie palniki wykorzystuje się w laboratorium?
Budowa palników gazowych do laboratorium jest zróżnicowana, dostępne są modele ręczne jak i te, które ustawia się na powierzchni blatu pod dowolnym kątem tak, by praca przy nich była jak najbardziej komfortowa i wygodna. W przypadku, gdy w laboratorium nie ma centralnego zasilania gazem, stosuje się palniki typu ręczne. W niektórych modelach sterowanie jest wspomagane za pomocą dodatkowego przycisku lub czujnika IR a w innych służy do tego specjalny pedał. Palnik gazowy do laboratorium wytwarza dwa rodzaje płomienia, które rozróżnia się ze względu na kolor: żółty lub niebieski. Płomień żółty nazywany jest płomieniem bezpiecznym ze względu na swoją dobrą widoczność, dzięki niej występuje mniejsze prawdopodobieństwo zetknięcia z nim skóry, ale za to nie nadaje się do podgrzewania. Płomień niebieski nazywany jest grzewczym, to on jest najgorętszy, ale jednocześnie słabo widoczny.