Witamina D3, czyli inaczej cholekalcyferol jest wytwarzana w ludzkim organizmie dzięki wpływowi promieni UV. W okresie jesienno-zimowym, gdy jest ich zdecydowanie mniej, wiele osób może cierpieć na jej niedobory. Ze względu na właściwości i rolę, jaką pełni w organizmie jej dostarczanie jest niezbędne dla zachowania dobrej kondycji i zdrowia. Witamina D3 to nie tylko gwarancja mocnych kości i zębów, ale także profilaktyka chorób serca i nadciśnienia.
Jakie funkcje w organizmie pełni witamina D3?
Działanie witaminy D3 w ludzkim organizmie jest nieocenione. Bierze ona udział w wielu procesach i wpływa na zdrowie i zachowanie dobrej sprawności fizycznej. Jednym z zadań witaminy D3 jest wspomaganie wchłanialności wapnia i fosforu, które są niezbędne do właściwego funkcjonowania układu kostnego i zębów. Niedobory tej witaminy powodują upośledzenie mineralizacji kości. Wynikiem tego może być osteoporoza czy osteopenia. Oprócz tego witamina D3 (dostępna tutaj) wspomaga pośrednio działanie układów mięśniowego i nerwowego. Jej zadaniem jest bowiem utrzymanie stężenia wapnia na prawidłowym poziomie. Wapń z kolei jest składnikiem, którego obecność we krwi jest niezbędna do aktywacji skurczu mięśni i przewodzenia impulsów nerwowych. Dzięki witaminie D3 możliwa jest też regeneracja neuronów i prawidłowe działanie procesu przemiany materii. Co więcej, zgodnie z obecnym stanem wiedzy medycznej, witamina D3 może wpływać na hamowanie procesy przyrostów komórek nowotworu jelita grubego.
Właściwy poziom witaminy D3 a samopoczucie
Witamina D3 poprzez swój wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego jest istotna dla zachowania dobrego samopoczucia. Utrzymanie prawidłowego poziomu tej substancji jest kluczowym działaniem profilaktycznym przeciwko możliwości wystąpienia depresji, czy obniżonego nastroju. Osoby zmagające się z jej niedoborem mogą uskarżać się na zmęczenie i uczucie przygnębienia. Co ważne witamina D3 wpływa też na jakość snu, co bezpośrednio przekłada się na nasz nastrój i poczucie bycia wypoczętym.