łopian

5 właściwości leczniczych łopianu

łopianMedycyna naturalna od wieków wykorzystuje lecznicze właściwości łopianu. Ta roślina z rodziny astrowatych jest dość pospolita w naszym kraju (zobacz), a najbardziej znane są jej kwiaty okryte haczykowatymi łuskami, które łatwo przyczepiają się do odzieży. Warto jednak poznać 5 zalet leczniczych łopianu.

1. Łopian na bóle reumatyczne

Badacze odkryli, że w łopianie znajdują się lignany łagodzące stany zapalne oraz ból nimi wywołany. W tym celu zaleca się szczególnie odwar z korzenia rośliny, który wykazuje dużą skuteczność przy reumatycznych dolegliwościach bólowych.

2. Na trawienie

Sok ze świeżego korzenia łopianu albo odwar ma zastosowanie w leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego, wątroby i dróg żółciowych. Ma to związek z jego właściwościami wzmacniającymi wytwarzanie soku żołądkowego, enzymów trawiennych w trzustce oraz żółci w wątrobie.

3. Na cukrzycę

Roślina jest również bardzo polecana cukrzykom ze względu na zawartość inuliny zmniejszającej insulinooporność i pomagającej w stabilizowani glikemii w przebiegu cukrzycy typu 2. Z kolei kwas arktygenowy normalizuje proces wydzielania insuliny przez trzustkę.

4. Na problemy skórne

Okłady z łopianu wspomagają leczenie zaburzeń czynności skóry na tle łojotokowym, więc z zalet tej rośliny powinny skorzystać wszystkie osoby cierpiące z powodu trądziku, wyprysków, czyraków bądź świądu skóry. Co więcej, zaobserwowano również jego pozytywny wpływ w przypadku chorób głowy, a przede wszystkim łupieżu.

5. Na problemy z toksynami

Sok z korzenia łopianu wykazuje działanie moczopędne i napotne. Pomaga nie tylko przy leczeniu chorób dróg moczowych, ale także przy usuwaniu toksyn z organizmu.