Popularność mieszadeł magnetycznych rośnie z każdym kolejnym dniem. Nic w tym dziwnego skoro takie urządzenia są wykorzystywane na szeroką skalę przy kluczowych pracach laboratoryjnych. Służą m.in. do sprawnego przygotowywania prób. Jakie są najmocniejsze strony takich mieszadeł oraz na jakie rodzaje można je podzielić?
Mieszadła magnetyczne – czym konkretnie się wyróżniają? Podstawowe informacje
Mieszadła magnetyczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby pomóc w usprawnieniu oraz ułatwieniu rozmaitych prac laboratoryjnych. Działają na dość prostej zasadzie, ponieważ służą do bezkontaktowego mieszania cieczy oraz zawiesin w naczyniach, które na co dzień pojawiają się w laboratoriach. Oczywiście za całość odpowiada umiejętnie dobrane mieszadełko, które należy dostosować do objętości i charakteru mieszanej cieczy lub zawiesiny. W związku z tym za każdym razem odpowiadają za to doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści. Aktualnie można się też wyposażyć w wiele różnych akcesoriów do mieszadeł magnetycznych, w tym wysokiej jakości pręciki.
Na jakie rodzaje można podzielić mieszadła magnetyczne?
Ciekawostką jest fakt, że mieszadła magnetyczne DanLab można podzielić na dwa podstawowe rodzaje, a mianowicie:
- mieszadła z grzaniem – z trwałymi magnesami umieszczonymi na płaskiej tarczy, silnikami elektrycznymi i termostatami, umożliwiającymi precyzyjne kontrolowanie temperatury,
- mieszadła bez grzania – łatwe do przenoszenia, zapewniające oszczędność miejsca. wytrzymałe i przeznaczone do ciągłej pracy.
Ostateczny dobór mieszadeł zależy oczywiście od charakteru wykonywanych prac laboratoryjnych, dlatego finalna decyzja musi być poprzedzona bardzo wnikliwymi analizami.