Żeby dobrze zrozumieć poruszany temat, na samym początku należy zacząć od samego pojęcia „elektroliza”. Mianowicie jest to jeden z podstawowych procesów elektrochemicznych, który polega na chemicznej przemianie, a najczęściej rozkładzie elektrolitów (każdą substancją przewodząca prąd) pod wpływem napięcia elektrycznego. Teraz już można domniemywać, że elektroliza wody to nic innego jak prosty proces pozwalający na otrzymywanie z wody wodoru i tlenu po uprzednim zastosowaniu przepływu prądu.
Kto opracował elektrolizę wody?
Warto wspomnieć o jednym z najbardziej zasłużonym chemiku mający wpływ na sformułowanie elektrolizy wody – Michael’u Faraday’u. Na podstawie swoich badań i doświadczeń w latach 1833-1834 ułożył podstawowe prawa elektrochemii tzw. Prawa Faraday’a. Dziedzina ta zajmuje się rozkładem i otrzymywaniem związków chemicznych z wykorzystaniem prądu.
Jak wykorzystać technologię elektrolizy wody?
Okazuje się, że technika elektrolizy wody znajduje zapotrzebowanie w magazynowaniu odnawialnego źródła energii słonecznej dzięki możliwemu produkowaniu podczas procesu paliwa wodorowego. Energia słoneczna wytwarza nadwyżkę energii, a następnie jest ukierunkowana na przeprowadzenie elektrolizy wody.
Przeprowadzenie elektrolizy wody jest możliwe dzięki urządzeniu zwanym elektrolizerem. Rozróżnia się dwa rodzaje elektrolizerów:
- alkaliczne
- membranowe
Wykorzystywanie elektroliz wodnych za pomocą nowatorskich elektrolizerów pozwala ze spokojem patrzeć w przyszłość rynku dot. energii odnawialnych. Nie mające szkodliwego wpływu na środowisko procesy ciągle są opracowywane i patentowane.