Przed pójściem pod maszynę ultrasonograficzną, trzeba się przygotować. Proces przygotowania ciała do badania USG może być nieco stresujący, zwłaszcza jeśli jest to Twój pierwszy raz. Dlatego jesteśmy tu po to, aby ułatwić Ci ten proces. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o badaniu USG przed wizytą u lekarza.
Co to jest USG?
Badanie ultrasonograficzne to wizualne badanie Twojego ciała. Ultradźwięki są wykonywane w celu zbadania Twoich narządów wewnętrznych, skóry, kości, mięśni, naczyń krwionośnych i innych struktur. Podczas badania USG wykonuje się również obrazowanie ultrasonograficzne. W przeciwieństwie do MRI i tomografii komputerowej, ultradźwięki używają słabszych, niewidzialnych długości fal światła do tworzenia obrazów w obrębie tkanek, a nie otaczających tkanek miękkich i mięśni. Zarówno MRI i tomografii komputerowej używać silnych, widocznych długości fal promieniowania. Aby wykonać badanie ultrasonograficzne, najpierw otrzymasz lek, który pomoże Ci się zrelaksować. Następnie położysz się na stole, na którym znajduje się przetwornik. Przetwornik emituje wiązkę fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Kiedy te fale dźwiękowe uderzają w Twoje ciało, odbijają się od niego i wracają do urządzenia, które tworzy obraz wnętrza Twojego ciała na komputerze lub ekranie cyfrowym.
Jak działa badanie ultrasonograficzne?
Ultradźwięki wykorzystują fale dźwiękowe jako medium do tworzenia obrazów. Kiedy ultradźwięki są używane do obrazowania, fale dźwiękowe są wykorzystywane do wibracji badanej tkanki i tworzenia obrazów w procesie.
Aparat ultradźwiękowy wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od siebie pomiędzy przetwornikiem a badanym obiektem. Przetwornik przekształca fale w sygnał elektryczny, który jest następnie wysyłany do ciała badanego w celu wytworzenia obrazu struktury wewnętrznej. Gdy ultradźwięki są wykorzystywane do obrazowania, fale dźwiękowe są wykorzystywane do wibracji badanej tkanki i tworzenia obrazów w procesie. Kiedy fale dźwiękowe wnikają w tkankę, zaczynają się od wysokiej częstotliwości i kończą na niskiej częstotliwości. Częstotliwości te nazywane są „amplitudą” i „częstotliwością” i występują naturalnie w wielu różnych tkankach. Fale dźwiękowe mogą przechodzić tylko przez pewne materiały, takie jak powietrze, płyn i tkanka. Dlatego fale dźwiękowe odbijają się od tkanki i ponownie docierają do przetwornika. Jeśli długość fali dźwiękowej jest taka sama, gdy dociera do przetwornika i gdy go opuszcza, fale podróżują przez tkankę bez zmiany częstotliwości lub amplitudy, a przetwornik odbiera fale dźwiękowe. Ale jeśli długość fali dźwiękowej zmienia się, fale dźwiękowe nie mogą podróżować przez tkankę i ostatecznie odbijają się z powrotem do przetwornika, gdzie są odbierane ponownie. Niektóre tkanki, takie jak powietrze, płyn i kości, mogą łatwo przenosić fale dźwiękowe, podczas gdy inne tkanki, takie jak mięśnie, tłuszcz i chrząstki, pochłaniają fale dźwiękowe. Dlatego obraz ultradźwiękowy wytwarzany przez przetwornik odzwierciedla strukturę tkanki.
Przed badaniem USG trzeba wiedzieć, czego się spodziewać
Przed wizytą u lekarza w celu wykonania badania USG, należy wiedzieć, czego się spodziewać. Warto też wiedzieć jak się przygotować do badania (o tym przeczytasz tutaj). Na początku proces może czuć się nieco dziwnie, ale nie powinno być źle. Ultradźwięki nie są bolesne, ale mogą być trochę niewygodne. Możesz czuć ciśnienie lub wibracje podczas procedury, ale nie powinieneś czuć żadnego bólu. Aby użyć urządzenia ultradźwiękowego, leżysz na stole podczas skanowania przez obraz na ekranie. W zależności od gabinetu lekarskiego, może być również konieczne zmienianie pozycji podczas skanowania. Po badaniu ultrasonograficznym lekarz porozmawia z Tobą o obrazach. Może również powiedzieć Ci, jak zinterpretował obrazy, i możesz wtedy otrzymać receptę.
Po badaniu ultrasonograficznym – czego się spodziewać
Po badaniu USG, Ty i Twój lekarz powinniście omówić obrazy, które dadzą im więcej informacji na temat Twojego zdrowia. Lekarz może powiedzieć Ci, że powinnaś przyjmować pewne leki, poddać się badaniu rentgenowskiemu lub operacji, albo zmienić dietę. Możesz również otrzymać receptę na lek lub leczenie dostępne bez recepty. Jeśli lekarz nie wystawi recepty, wyjaśni, co zobaczył na badaniu ultrasonograficznym, udzieli porady i zaleci leczenie. Wyjaśnienie lekarza na temat tego, co zobaczył podczas badania USG, pomoże Ci zrozumieć swoje zdrowie i lepiej dbać o swoje ciało.