W laboratorium mamy często do czynienia z urządzeniami bardzo prostymi, ale które zdecydowanie ułatwiają nam pracę. Ich prostota jest bardzo często wręcz genialna. Do tego typu urządzeń z pewnością należy mieszadło magnetyczne oraz termometr na podczerwień.
Uproszczenie stanowiska pomiarowego
W każdym laboratorium jednym z najbardziej wymagających zadań jest przygotowanie stanowiska do pomiaru. W laboratorium chemicznym dla przykładu bardzo często musimy badać kilka parametrów w trakcie przebiegu jednej reakcji. Często powoduje to, że wokół naczynia reakcyjnego mamy plątaninę kabli oraz różnych innych elementów, które przeszkadzają, jeśli na przykład chcemy do rektora coś dolać. Użycie mieszadła magnetycznego oraz termometru na podczerwień zdecydowanie upraszczają sprawę.
Czym jest mieszadło magnetyczne?
Mieszadło magnetyczne składa się z dwóch elementów. Podstawy, która ma możliwość emitować zmieniające się pole magnetyczne (często też ma funkcję grzania) oraz z właściwego mieszadełka, czyli kawałka reagującego z tym polem metalu, powleczonego tworzywem. Mieszadełko znajduje się w reaktorze i reaguje na zmiany pola poprzez obracanie się.
Termometr na podczerwień
Każde ciało, ciecz lub gaz, które ma temperaturę większą niż zero stopni kelwina, emituje promieniowanie cieplne, zwane również promieniowaniem podczerwonym. Mierząc intensywność tego promieniowania, możemy mierzyć temperaturę ciała stałego lub mieszaniny reakcyjnej. Tutaj właśnie zastosowanie ma termometr na podczerwień w laboratorium. Zdecydowanie uprasza on stanowisko reakcyjne.