Czym różni się maska z filtrem N99 od maski z filtrem FFP3

Na rynku masek z filtrem funkcjonuje kilka różnych standardów, które pozwalają ocenić skuteczność maski chroniącej układ oddechowy. Najpopularniejsze z nich to standard „N” oraz standard „FFP”. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są różnice pomiędzy tymi standardami i czy maska z filtrem N99 jest lepsza od maski z filtrem FFP3.

Czym różni się standard „N” od standardu „FFP”

Standard „N” oraz standard „FFP” są do siebie bardzo zbliżone – obydwa standardy oceniają zdolność filtrowania szkodliwych cząsteczek przez dany  filtr. Jedyną różnicą jest fakt, że standard „N” używany jest w Stanach Zjednoczonych, a standard „FFP” w Unii Europejskiej. W obydwu przypadkach maski są w stanie odfiltrować maksymalnie około 99% zanieczyszczeń, które w innym przypadku dostałyby się do naszego układu oddechowego.

Czy maska z filtrem N99 jest lepsza od maski z filtrem FFP3?

Te maski mają dokładnie taką samą zdolność do filtrowania szkodliwych cząsteczek, zatem są w zasadzie produktem o jednakowej jakości. Bez względu na to, czy mamy do dyspozycji maskę z filtrem N99, czy maskę z filtrem FFP3, obydwa rozwiązania skutecznie ochronią nas przed cząsteczkami chorobotwórczymi oraz innymi zanieczyszczeniami zawartymi w powietrzu.