Zimne stopy – „taka uroda” czy poważny problem?

Problem zimnych stóp dotyczy sporej liczby osób niezależnie od wieku oraz płci. Chłód przeszywający dolne partie ciała, utrzymuje się zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach otoczenia. Na nic zdają się grube skarpety, a moczenie stóp w ciepłej wodzie przynosi chwilowe ukojenie. Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyny zziębniętych stóp

Lodowate stopy zazwyczaj nie stanowią żadnego powodu do zmartwień, ponieważ mogą być jednym z nietypowych elementów urody danej osoby. Zdarza się jednak, że świadczą one o mniej lub bardziej poważnych problemach zdrowotnych.

Przyczyn można doszukiwać się chociażby w budowie ciała. Wystarczy, że osoba, której uczucie zimnych stóp nie opuszcza ich przez dłuższy czas, jest wysoka i posiada szczupłą sylwetkę. W tym przypadku można zobaczyć odzwierciedlenie w posiedzeniu „taka uroda”.

Jedną z kolejnych przyczyn zziębniętych stóp, jest nieprzyjaciel każdego człowieka, czyli wszechobecny stres. Dodatkowo warto wspomnieć również o innych silnych emocjach, na które wszyscy są narażeni, niezależnie od pory dnia i otoczenia. Poruszenie emocjonalne powoduje, że naczynia krwionośne silnie kurczą się w stopach, co prowadzi do pojawienia się uczucia zimna. Dzieje się tak za sprawą wzmożonej produkcji katecholaminy.

Jak zapobiegać zimnym stopom?

Odpowiednie ćwiczenia przyspieszają cyrkulację krwi, zatem warto zacząć dzień od gimnastyki. Przerwy na ruch są bardzo ważne, szczególnie podczas siedzącego trybu życia. Ciepłe skarpety również nie powstały bez powodu. Mogą okazać się jednym z lepszych sojuszników w walce z zimnym stopami. Chodząc po domu szczególnie powinno się unikać spacerowania na boso, ponieważ naraża to stopy na utratę ciepła.

Nacieranie dolnych partii ciała rozgrzewającymi maściami, powinno wejść w krew osobom, którym towarzyszy nieustępliwe zimno w stopach. Dodatkowo warto stosować kąpiele z dodatkiem rozgrzewającego wyciągu z kamfory i papryki.

Jeśli żaden z wyżej wymienionych sposobów na walkę z zimnymi stopami nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, warto skontaktować się z lekarzem, aby ten potwierdził lub wykluczył ewentualne choroby, które mogą wpływać na ciepło stóp.

O czym mogą świadczyć zimne stopy?

  1. Zimne stopy mogą być objawem anemii i niedoczynność gruczołu tarczowego.
  2. Jeśli uczucie chłodu w dolnych partiach ciała towarzyszy dolegliwościom serca, może to wskazywać na poważne problemy ze zdrowiem.
  3. Bardzo często zimne stopy świadczą również o niskim ciśnieniu.
  4. W przypadku osób starszych mogą wskazywać na miażdżycę.