Ciśnieniomierz, czyli jak wdrożyć dobre nawyki u chorego na nadciśnienie

Pacjenci chorzy na nadciśnienie muszą raz na zawsze zmienić swoje nawyki. Oprócz systematycznego zażywania lekarstw, według wskazań lekarza, bardzo ważna jest zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna. Tylko wtedy można dobrze się czuć i zachować zdrowie na długie lata.

Jak badać ciśnienie?

Każda osoba chora na nadciśnienie powinna prowadzić dzienniczek z pomiarami swojego ciśnienia tętniczego. Zawsze na wizycie u lekarza specjalista prosi o pokazanie tego dzienniczka, aby zweryfikować wartości ciśnienia tętniczego krwi. Pacjent powinien zostać pouczony, jak prawidłowo dokonywać pomiarów. Wiele osób, niestety, robi to nieprawidłowo, pomiary są zaburzone i nie mają dużej wartości diagnostycznej. Przed badaniem należy przynajmniej przez 15 minut odpoczywać. Tymczasem wiele osób do pomiaru przystępuje z marszu, po wysiłku fizycznym. Wtedy wynik może być wysoki, a nie odzwierciedla on rzeczywistego problemu.

Aparat do mierzenia ciśnienia jest niezbędny

Aparat do mierzenia ciśnienia to podstawowy sprzęt dla każdego chorego. Należy zaopatrzyć się w swój własny ciśnieniomierz już przy pierwszych symptomach kłopotów. Lekarz powinien powiedzieć pacjentowi, jakiego rodzaju ciśnieniomierz należy w Megamedic zakupić. Na szczęście dzisiaj ciśnieniomierze renomowanych producentów bez problemu można nabyć w sklepach stacjonarnych, internetowych, a także w aptekach. Nie stanowi to żadnego problemu. Dzięki temu pacjenci mogą codziennie w zaciszu swojego domu robić niezbędne pomiary. Nie trzeba w tym celu jechać do przychodni lekarskiej. To duże ułatwienie dla chorych. W razie pojawienia się niepokojących objawów, takich jak na przykład ból głowy czy szum w uszach, można szybko zweryfikować, czy przypadkiem nie doszło do wzrostu ciśnienia. Jeśli tak się stało, zapewne lekarz uprzedził, jakiego rodzaju lekarstwa można zażyć samodzielnie w domu w takiej sytuacji.