Czym jest witamina B 12 i gdzie występuje?

Kobalamina, czyli witamina b12 jest bardzo potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego dobrze wiedzieć gdzie występują jej największe ilości.

Czym jest witamina B 12 – wchłanianie

Kobalamina należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Niewielkie jej ilości wytwarza flora bakteryjna jelita grubego, jednak organizm nie może jej wykorzystać, ponieważ zostaje wchłaniana w jelicie cienkim. Aby organizm mógł odpowiednio wchłonąć b12 witamina ta musi być czerpana z pożywienia, a układ pokarmowy powinien funkcjonować prawidłowo. W układzie pokarmowym łączy się ona z czynnikiem Castle’a produkowanym w żołądku, by później w jelicie cienkim czynnik ten mógł się odłączyć dając możliwość wchłaniania witaminy.

Transkobalamina II, odpowiada za transport kobalaminy w osoczu krwi. Jeśli występują jakiekolwiek zaburzenia w układzie trawiennym lub inne problemy związane, np. z wiekiem, może wtedy dojść do jej niedoboru.

W jakich produktach jest najwięcej kobalaminy?

Najwięcej tej witaminy możemy znaleźć w wołowinie, ponieważ w 100g porcji mięsa występuje ok. 1,4 mg. Mięso indycze i wieprzowina również zawiera sporą dawkę b12, natomiast kurczak posiada jej najmniej.
Do innych źródeł witaminy b12 możemy zaliczyć:

  • sery żółte
  • jaja
  • jogurty
  • ostrygi
  • homary
  • wędliny
  • mleko (jednak ilości witaminy są bardzo małe)
  • łososie, tuńczyki oraz sardynki

Osoby nie spożywające mięsa mogą znaleźć ją w produktach sojowych, płatkach zbożowych lub batonach energetycznych. Należy pamiętać, że rośliny nie są źródłem jej pochodzenia.

Do czego potrzebujemy witaminy b12?

Witamina ta wpływa na pracę organizmu, a w szczególności układu nerwowego i krwionośnego. Oprócz tego bierze udział w produkcji krwinek czerwonych i razem z witaminą b6, wyrównuje poziom homocysteiny. Kobalamina znajduje także swoje zastosowanie w syntezie białek oraz kwasów nukleinowych.

Podsumowując, b12 witamina jest bardzo potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej największe ilości znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego.