Jak szybko zwalczyć objawy alergii?

Alergie to problem, który dotyczy coraz większej grupy. Nie bez powodu mówi się już o chorobie cywilizacyjnej – stale powiększa się liczba dzieci, które rodzą się z alergią. Najczęściej uczulają pyłki, sierść, składniki pokarmowe. Jak radzić sobie z alergią i pozbyć się przykrych dolegliwości?

Alergia – przyczyny i objawy

Przyczyną alergii jest nadwrażliwość układu odpornościowego. Ten rozpoznaje teoretycznie nieszkodliwe dla człowieka substancje jako alergeny i produkuje przeciwciała, aby zwalczyć ciała obce. Pod zetknięciu z czynnikiem uczulającym – np. pyłkiem, sierścią kota czy z laktozą, pojawiają się objawy charakterystyczne dla alergii: obrzęki, kichanie, wyciek z nosa, świąd.
Obserwowane zmiany mogą się różnić w zależności od alergenu oraz osoby. Czasem alergia jest tak silna, że nie tylko uprzykrza życie, ale wręcz może być dla niego bezpośrednim zagrożeniem.

Jak pozbyć się objawów alergii?

Każde podejrzenie alergii wymaga konsultacji z lekarzem alergologiem. Ten przeprowadzi wywiad i zleci odpowiednie badania. Po potwierdzeniu wstępnej diagnozy zaleci unikanie czynnika drażniącego. To jednak nie zawsze jest możliwe – osobie uczulonej np. na pyłki popularnych roślin trudno będzie uniknąć alergenu
W takim przypadku zbawieniem są leki przeciwhistaminowe, takie jak np. Zyrtec. Lek blokuje receptory histaminowe, likwidując przykre objawy. Zażyty przed kontaktem z alergenem nie dopuszcza do ich pojawienia się, a w przypadku mocnej alergii – łagodzi jej przebieg. Zyrtec ucb to lek bezpieczny, stosowany także u najmłodszych – zawsze pod okiem lekarza.