Zadrapania i otarcia – jak sobie z nimi poradzić?

Każde przerwanie naskórka jest potencjalnie niebezpieczne. Oczywiście nie będzie to bezpośrednia przyczyna utraty zdrowia, czy w skrajnych przypadkach nawet życia, jednak każde przerwanie ciągłości skóry niesie ze sobą zagrożenie w postaci zakażenia bakteryjnego, które może ogarnąć cały organizm. Trzeba pamiętać o tym, aby każdą ranę, niezależnie od jej wielkości, właściwie dezynfekować.

Preparaty na rany dostępne bez recepty

Najpopularniejszym środkiem dezynfekującym jest woda utleniona, którą każdy powinien mieć w swojej domowej apteczce. Skutecznie odkaża ranę i jej okolicę, jednak nie wpływa na przyspieszenie procesów gojenia rany. Drobne zadrapania czy otarcia przeważnie nie wymagają zakładania dodatkowych opatrunków, chyba że występuje krwawienie. Warto sięgnąć po apteczne preparaty dostępne bez recepty, takie jak na przykład Tormentalum.

Jakie jest działanie Tormentalumu?

Po pierwsze – jest to maść oparta o składniki naturalne, zawiera wyciąg z kłącza pięciornika. Po drugie – można ją kupić w aptece bez recepty, jednak przed zastosowaniem należy zapoznać się dokładnie z ulotką, na której w sposób szczegółowy został podany cały skład preparatu, wskazania do stosowania, a także sposób aplikacji. Działa przeciwzapalnie, dzięki czemu korzystnie wpływa na to, że naskórek regeneruje się nieco szybciej. Łagodzi także opuchliznę, która mogła powstać wskutek urazu. Niweluje również obrzęki.