Czy z hemoroidami można wygrać?

Dla wielu osób diagnoza o hemoroidach brzmi jak wyrok. Niesłusznie. Z żylakami odbytu można sobie poradzić. Można je zaleczyć i zabezpieczyć się przed ich nawrotami. Wymaga to pewnych poświęceń, ale jest wykonalne. Jak wygrać z hemoroidami?

Właściwa dieta


To podstawa. Tabletki na hemoroidy pomagają w leczeniu, ale właściwie dobrana dieta może zwiększyć jego skuteczność. Dieta powinna być bogata w błonnik, tak by ułatwiała wypróżnianie się. Warto wypróbować picie zielonych koktajli. Są to napoje przygotowane z owoców i warzyw z dużą dodatkiem warzyw liściastych – szpinaku, jarmużu, sałaty itd.

Aktywny tryb życia


Ruch przyspiesza trawienie. Równocześnie, więc ułatwia wypróżnianie się. Jest to o tyle ważne, pozwala na uniknięcie niepotrzebnych podrażnień żylaków. Unika się ich naprężeń, więc zmniejsza się ryzyko pęknięć.

Leczenie


Najważniejsze jednak jest leczenie. Tabletki na hemoroidy trzeba przyjmować nawet, jeśli nie ma już najbardziej dokuczliwych objawów schorzenia. Zadaniem substancji zawartych w tabletkach jest wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych od środka. Im są one bardziej wytrzymałe, tym mniejsze jest ryzyko, że pękną w czasie intensywnego parcia. Osoby ze skłonnością do powstawania żylaków odbytu powinny pamiętać o zażywaniu tabletek na hemoroidy przez cały czas. Niezależnie od tego, czy aktualnie występują objawy choroby. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko jej nawrotów.