No image available

Wyciąg wodny z ziół przynosi nie tylko relaks

Ciepłe kąpiele ułatwiają przetrwanie zimowych tygodni. Dodane do nich zioła nie tylko przyniosą uczucie ulgi po męczącym dniu. W zależności od tego, jakiego rodzaju wyciąg wodny z ziół przygotujemy, może on pomóc w walce z różnego rodzaju dolegliwościami. Jak go przygotować, by nie był tylko zwykłym dodatkiem do kąpieli?

1. Napar

Do przygotowania naparu potrzebujemy suszonych liści i kwiatów, które można zebrać samemu lub kupić w aptece i sklepie zielarskim. Odpowiednią mieszankę należy wsypać do woreczka, najlepiej lnianego i zalać wrzącą wodą. Na 250 – 500 gram suszu potrzebujemy jej ok. 2 -3 litrów. Zioła zalane wrzątkiem zostawiamy pod przykryciem. Po ok. 20 minutach można je przecedzić, a wywar dolać do wody w wannie.

2. Odwar

Innym sposobem, według którego można przygotować wodny wyciąg z ziół, jest podgrzewanie twardych części roślin pod przykryciem przez ok. 20 – 30 minut. Susz zalewa się wcześniej zimną wodą i trzeba pamiętać o tym, by nie dopuścić mieszanki do wrzenia. Po ok. pół godzinie pozostaje już tylko przecedzić odwar, wlać go do wanny i cieszyć się dobroczynnym działaniem ziół.

3. Macerat

Kolejna metoda na wodny wyciąg z ziół to macerat, który w zasadzie robi się sam. Trzeba tylko zalać susz roślinny zimną wodą i odstawić pod przykryciem na 12 godzin. Przed wlaniem jej do wanny wskazane jest podgrzanie mieszanki. Chcąc uniknąć pływających w około kawałków roślin, warto ją przecedzić.